Byť neexistuje žádná oficiální definice, jako malé bazény můžeme označit ty, jejichž délka nepřesáhne 5 m. Logicky sem tedy spadají nejen malé nafukovací dětské bazénky, které koupíte v hračkářství, ale i kompaktní zapuštěné bazény, z těch našich můžeme jmenovat modely Pag, Korsika nebo Kuba. Zatímco nejmenší Pag je spíš dětským brouzdalištěm, Korsika nebo Kuba už dětem i dospělým umožní trochu her a dovádění.
Kdy si pořídit malý bazén
Na tuto otázku lze bez rozmýšlení odpovědět jednoduše: po malém bazénu sáhnete, když toužíte po vodní ploše, ale rozměry zahrady vám nedovolí mít dostatečně velký bazén pro plavání.
Důvodů, proč si pořídit malý bazén, je ale víc:
- Víte, že budete bazén využívat jen nárazově, třeba když u vás budou trávit prázdniny vnoučata nebo děti příbuzných.
- Vaše zahrada patří ke středním a vy chcete mít dost místa i na velkou terasu, okrasné i užitkové záhony a plácek na kopanou.
- Pojme méně vody, takže když ho bude potřeba vypustit a napustit, nepotrvá to tak dlouho.
Existuje i pár domněnek, které ale nejsou tak úplně pravdivé:
- Tušíte, že se malý bazén rychleji ohřeje. To je sice pravda, ale také mnohem rychleji než velký bazén vychladne.
- Myslíte si, že ušetříte peníze za stavební práce, materiál i samotný bazén. Ano, stavba bude opravdu o něco málo levnější, ale ne tolik, aby cena bazénu vyvážila budoucí užitek.
- Možná si říkáte, že když do malého bazénu nainstalujete protiproud, poslouží i jako plavecký. Je sice pravda, že protiproud vám pár temp umožní, ale do bazénů, které mají délku pod 4 metry nainstalovat nelze.
- Myslíte si, že s malý bazénem bude méně práce. To je velký a častý omyl. S malým bazénem je stejně práce jako s velkým, naopak větší množství vody ve velkých bazénech se udržuje snáz.
Malé bazény jistě najdou své uplatnění. Vždy ale poslouží spíš pro rychlé ochlazení nebo dětské hry. Pokud toužíte i po sportovním zážitku nebo plnohodnotnější zábavě, raději volte střední nebo velký bazén.