Ušetřete na novém bazénu se zastřešením až 40 000 Kč
- až 20 000 Kč sleva na bazén
- až 20 000 Kč sleva na zastřešení
- rezervační záloha jen 20 000 Kč
Klíčové rozdíly mezi plastovými a laminátovými bazény
Při koupi nového zapuštěného bazénu nejspíš budete volit mezi plastovým a laminátovým. Plastový je na první pohled levnější a můžete si zvolit jakékoliv rozměry, laminátový je zase kvalitnější a mnohem déle vydrží. Čtěte, čím se od sebe oba typy nejvíce liší.
Materiál a životnost
Plastové bazény se vyrábí z polypropylenových dílců, které výrobce svařuje k sobě. To v sobě nese jednu výhodu a nevýhodu. Na jednu stranu si můžete objednat bazén na míru, kdy si sami určíte přesné rozměry nebo pozici schodů. Na druhou stranu jsou však spoje mezi jednotlivými dílci vidět a mají tendenci praskat. Plastový bazén vám proto vydrží průměrně 10–15 let. Po skončení životnosti začnou protékat spoje a materiál obecně zdegraduje.
Laminátové bazény jsou vyrobené z sklolaminátu – směsi skelných vláken a pryskyřice – který se mimojiné využívá na výrobu lodí, letadel nebo turbín větrných elektráren. Oproti plastu je tento materiál mnohem tužší a odolnější, jednotlivé vrstvy materiálu se navíc nanášejí na formu a vznikne tak jeden celistvý kus, ve kterém nejsou žádné spoje. Laminátové bazény proto vydrží 30–40 let, častěji zastarají spíše morálně než fyzicky. Naštěstí je můžete zrenovovat – například přelaminovat, přebrousit nebo natřít. Nevýhodou je, že kvůli výrobě podle formy si nemůžete sami určit rozměry nebo pozici schodiště a musíte si vždy vybrat bazén z katalogových řešení.
Instalace bazénu
Rozdílná odolnost plastu a laminátu má velký vliv i na způsob instalace obou bazénů.
Plastový skelet je měkčí, méně odolný, a proto jsou po jeho obvodu zpevňující žebra. Někteří výrobci dávají jen svislá žebra, jiní přidávají i vodorovná. V každém případě při výkopu základů na bazén musíte díru o tato žebra rozšířit, takže potřebujete 25–50 cm z každé strany v závislosti na způsobu uložení. Oproti tomu laminátový skelet žebra nemá, zvenčí vypadá jako vana a stačí mu jen 20cm rezerva na každé straně.
Laminátový bazén nepotřebuje po obvodu zpevňovací žebra, výkopová díra tak může být menší.
Laminátový bazén má také nižší nároky na základovou desku. Tím, že je odolnější, si vystačí s 10cm vrstvou betonu s kari sítí. Plastový bazén potřebuje desku alespoň 15–20 cm vysokou, dokonale vyrovnanou a dokonce se doporučují dvě kari sítě.
Jakkoliv to může znít paradoxně, odolnější laminátový skelet je také lehčí než plastový skelet s žebry. Laminátový bazén v nejprodávanějším rozměru 6 × 3 × 1,4 metru donese a usadí na místo 6–8 lidí, stejně velký plastový bazén zaměstná 10–12 lidí.
Jednodušší je u laminátového bazénu také zabetonování. Jelikož je skelet pevnější a méně náchylný na protlačení, nemusíte do bazénu vkládat rozpěry a díru okolo jen zasypete polosuchým betonem. Obvykle to stihnete za dva dny – první den vysypete přibližně polovinu (70 cm), druhý den zbytek. Laminátové bazény jsou obvykle už z výroby zateplené, takže izolaci při montáži neřešíte.
U plastových bazénů musíte nejprve nainstalovat izolaci, nejčastěji polystyren, který vkládáte mezi jednotlivá žebra. V žebrech tak bohužel dochází k tepelným mostům, práce navíc zabere dost času. Po zaizolování je dále vhodné rozepřít skelet, aby při betonování nedošlo k protlačení stěn bazénu. Při samotném betonování postupujete pomaleji, beton musíte armovat (zpevňovat ocelovými výztužemi) a nechávat ztvrdnout. Kompletní zabetonování tak zabere několik dní.
Péče a údržba
Jestliže máte na zahradě plastový nábytek, nejspíš jste si všimli, že zatímco první dva tři roky byl krásně hladký, časem zhrubnul a teď je na dotek méně příjemný. Podobně to mají i plastové bazény – po pár letech zhrubnou a na povrchu se drží více nečistot. Slabinou jsou svařované spoje nebo hrany schodů, ve kterých se usazuje špína.
Laminátové bazény žádné spoje nemají, jsou vyrobené z jednoho kusu. Sklolaminát jako materiál navíc zůstává hladký i po dvaceti letech. Údržba tak nezabere tolik času.
Bazény z laminátu oceníte také v případě poškrábání nebo poškození povrchu. Malé škrábance rozleštíte, větší zakapete gelem. Pokud se vám podaří udělat do skeletu díru, dokážeme celý kus vyříznout a nahradit novým. Při detailním zkoumání sice poznáte, že barevný odstín je trošku jiný, ale spoje budou krásně hladké a zaleštěné.
U bazénu z plastu se škrábanci neuděláte prakticky nic, díru můžete opravit podobně jako u laminátu – nahradíte celý kus skeletu za nový. Spoje ale zůstanou viditelné a budou citelné i na dotyk.
Jednodušší opravitelnost laminátových bazénů oceníte i při kritických situacích. Spousta zákazníků stavěla bazény okolo roku 2015, kdy panovala sucha a bylo málo spodní vody. Když potom několik let pršelo více, v zimě často spodní voda stoupla nad úroveň hladiny vody v bazénu a skelet (bez ohledu na typ bazénu) pod obrovským tlakem prasknul nebo se pokroutil.
S plastovým bazénem v takovém případě neuděláte nic a je zralý na výměnu. U odolnějšího laminátového bazénu vám obvykle vznikne menší prasklina, kterou voda zvenčí proteče dovnitř. Pak stačí, když vodu v bazénu vypustíte, necháte spodní vodu klesnout a následně pomocí pryskyřice díru ve skeletu zacelíte a rozleštíte.
Komfort, vzhled a pohodlí
Z dálky vypadají laminátový a plastový bazén zapuštěný v zemi skoro stejně, ale při detailnějším pohledu už vidíte rozdíly.
Plastové bazény mají zmiňované svařované spoje a ostřejší hrany například na schodišti. Ty sice výrobce dokáže oblepit a zaoblit, ale spoje zůstávají viditelné a na dotek nepříjemné. Podobně horní lem bazénu většina výrobců řeší nevzhlednou trubkou, na které se nedá sedět a musíte si pomoci jedině obložením.
Bazény z laminátu nemají žádné spoje ani hrany, jsou vylité z jednoho kusu, hladké a zaoblené. Horní lem je široký, abyste si na něj mohli pohodlně sednout nebo lehnout.
Schodiště laminátového bazénu nemá žádné spoje ani ostré hrany.
Výsledné zhodnocení
Klíčovou výhodou plastových bazénů je nižší pořizovací cena a možnost upravit si skelet tak, aby vám vyhovoval. Můžete mít třeba bazén ve tvaru trojúhelníku, určit si pozici schodiště a podobně. Daní je však nižší kvalita, kratší životnost, dražší instalace a náročnější údržba.
U laminátových bazénů si připlatíte za skelet a musíte vybírat z katalogových řešení. Bazén je pak ale odolnější, levnější na instalaci i příjemnější na koupání. Odolnost skeletu vám dokonce umožňuje, abyste bazén kdykoliv vytáhli a přesunuli jinam. To oceníte, pokud například přistavujete křídlo domu a potřebujete bazén na zahradě o pár metrů posunout.
Pokud byste si chtěli laminátové bazény naživo prohlédnout a osahat, stavte se v našem bazénovém centru v Roudnici nad Labem. Rádi vám je ukážeme a představíme.
Zkušenosti našich zákazníků
“Největší radost mám, když tam řádi děti. A já teda řádím s nima!”
manželé Hanušovi
“Mám rád tam jen tak ležet, poslouchat muziku, koukat na děti a relaxovat.”
Pavel Světík
”Nejradši mám když je tam plno. A můžu tam blbnout s dětma.”
Radek Matys
“Když si tam člověk vleze, tak zapomene na starosti. Je to fakt relax.”
Roman Bicek
Bazénové centrum
- Experti plně k dispozici. Pro vás.
- 15 bazénů k prohlédnutí a vyzkoušení.
Nezávazná poptávka
- V klidu nám napište po jakém bazénu toužíte
- Nabídka do 2 pracovních dní